MAKFED, Makine İhtisas OSB Projesi tanıtım toplantısı yapıldı
Makine imalat sanayi hem Türkiye’nin hem de Marmara Bölgesi’nin lider sektörleri arasında yer almakta. Toplam firma sayısı 13 bini aşan makine üreticilerinin yüzde 30’u Marmara Bölgesi’nde bunların da 3 bin 500’ü İstanbul’da faaliyet gösterirken 220 bin istihdam sağlayan firmaların yüzde 50’si Organize Sanayi Bölgeleri, yüzde 30’u Küçük Sanayi Siteleri, geri kalan yüzde 20’si ise şehir içine yer almakta.

Makine sektöründe faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli 798 firma ele alındığında ise bunların OSB’de yerleşiklik oranın Türkiye genelinde %59, İstanbul geneli %36, Anadolu yakası %50 ve Avrupa yakası %28 olduğu görülmekte. Dolayısıyla özellikle İstanbul Avrupa yakasına hitap eden Trakya bölgesinde bir makine ihtisas OSB fikri faydalı bulunmakta.

MAKİNE SANAYİ ORTA VE BÜYÜK İŞLETME OSB YERLEŞİMİ

 

Sektörün bu yöndeki ihtiyacına çözüm getirmek için harekete geçen Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED), sektörün Trakya Bölgesindeki ilk ve tek ihtisas organize sanayi bölgesinin kurulmasına yönelik çalışmalarına başladı. Bu çerçevede 11 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul’da yapılan toplantıda Kırklareli Valisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcileri ve çevre ilçe belediye başkanlarının hazır bulundu. Toplantıda MAKFED ve üye dernekleri başkan ve yönetim kurulları ile temsil edildi.

Söz konusu proje için ekte yer alan form dahilinde ön talepler toplanması devam etmekte olup gelişmeler başvuran yatırımcılar ve üyelerimiz ile paylaşılacaktır.

ÖN TALEP FORMU İÇİN TIKLAYINIZ...
Türk Makine Sektörüne Genel Bakış   Makine Sektörü Raporları   Projeler   Makaleler
Hedefler, avantajlar, başlıca ürün grupları, ilerleme kaydedilen ülkeler, çarpıcı istatistikler »
 
Makine sektörü ile ilgili yayınlar, makaleler, dernek katalogları ve sunumlar »
 
Makfed tarafından yürütülen projeler ile ilgili bilgilere erişim »
 
Makine sektörü hakkında yayınlanan önemli makaleler »
 
 
MAİB MTG moment_expo
OAİB
OAİB
 
   
 
Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu

Atatürk Bul. No: 193 ASO Kule 7.Kat, Kavaklıdere, Ankara
T: +90 312 426 40 50 • F: +90 312 468 42 91 • info@makfed.org