Kutlu Karavelioğlu

1961 Ankara doğumlu olan Kutlu Karavelioğlu, TED Ankara Koleji ve ODTÜ Makine Mühendisliği (lisans 1984, yüksek lisans 1987) mezunudur. Bilgisayar Yardımıyla Tasarım (CAD) konulu Master çalışmaları sırasında (1984-1987) TEK Santraller Proje ve Tesis Dairesi Başkanlığında, termik santrallerin plan, proje ve yatırım safhalarında çalışmıştır.

Askerlik görevini (1987-1988) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Daire Başkanlığında, Üslerin bakım onarım teknikerlerinin eğitiminden sorumlu Asteğmen olarak yerine getirmiştir.

Layne Bowler A.Ş Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve Samsun Makina Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır.

Makine sektörünün örgütlenmesinde çeşitli roller üstlenen Karavelioğlu, Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) Başkanlığı, Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ve Türk Tarım Makinaları İmalatçıları Derneği (TARMAKBİR) YK üyelikleri yanı sıra Avrupa Pompa İmalatçıları Federasyonu (EUROPUMP) başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Makina ve Aksamları İhracatçı Birliği (MAİB) Başkanı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve TOBB Türkiye Makine ve Teçhizatı Meclisi Başkanı olarak görev yapan Kutlu Karavelioğlu Türkiye Makina Federasyonu Başkan Vekilidir.