Hasan Basri Kayakıran

16 Nisan 1953 tarihinde Kilis’te dünyaya geldi. Avusturya Lisesinden sonra 1978 yılında Karlsruhe Teknik Üniversitesi Elektroteknik Fakültesinden mezun oldu.

Dokuz yıl global şirketlerde (Siemens ve BBC/ABB) çalıştıktan sonra 1989 yılında tahrik otomasyonu konusunda çalışmak üzere eşi Dr. Mücella Kayakıran ile şirket kurdu. PLC’lı otomasyon, sürücü ve tahrik otomasyonu gibi birçok konuda öncü çalışmalar ile bu konuların Türkiye’ye erken girmesine vesilede bulundu.

2005 yılında kâğıt üzerinde olan ve sadece birkaç prototipi yapılmış olan patentli ve farklı bir motor fiziği ile çalışan bir motoru Türkiye’de üretmek için kollarını sıvadı.

Tübitak ve Kosgeb desteklerini de alarak tüm Ar&Ge çalışmalarını Türkiye’de yaptı. Bugün 11.000 Nm’ye kadar tork üreten senkron tork motoru imalatı yapıyor.

2019 ürettiği motordan daha yüksek verim ve tork alabilen bir motor için uluslararası geçerli bir patentin mucidi ve sahibi oldu.

Haziran 2019’da ENOSAD Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği Başkanlığına seçildi ve halen bu görevi yerine getiriyor.

İki çocuk ve dört torun sahibi ve Almanca ve İngilizce konuşuyor.