Hüseyin Semerci

Şenmak Makina Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, 1968 yılında Marmara Adası Gündoğdu Köyü’nde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Tekirdağ’da tamamladı. 1985 yılında İstanbul Bahçelievler Kocasinan Lisesi’nden mezun oldu. İş hayatına atılmak için acele ediyordu. 1985-1990 yılları arasında bir İnşaat Mühendisliği bürosunda çalıştı. İlk girişimini de bu dönemde yaptı ve 1988-1990 yıllarında küçük bir ozalit ve fotokopi atölyesini işletti.

1990 yılında büyük kardeşi Serhat Semerci ile birlikte güç aktarma elemanları konusunda faaliyet gösteren TOSYALI Makine firmasını kurdu. 1995 yılında ŞENMAK Makina’ya ortak olan Semerci, 2019 yılında şirketin tamamını devraldı. 2022 yılında Chicago Amerika’da SENMAK USA LLC firmasını kurdu.

Başarılı iş yaşamına devam ederken Sivil Toplum Örgütlerinde de çalışmalarda bulunan Hüseyin Semerci, 2008 yılında PAGDER Plastik Sanayicileri Derneği’nin Yönetim Kurulu’na girdi. Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaparken 2010 yılında PAGDER Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi ve 2015 yılı mayıs ayına kadar iki dönem derneğin başkanlığını yürüttü.

PAGDER başkanlığını üstlendiği dönemde Anadolu’daki plastik derneklerini aynı çatı altında buluşturarak bir sinerji yakalamak amacıyla sektörün ilk federasyonu olan PLASFED Plastik Sanayicileri Federasyonu’nun kurucuları arasında yer aldı. Federasyonun Kurucu Başkanlığını yaptıktan sonra devrettiği bayrağı 2018 yılı mayıs ayında yeniden devraldı. PLASFED başkanlığına tekrar seçilen Semerci, 2019 Haziran ayında yapılan genel kurul ile bu görevini devretti.

Sivil toplum örgütlerindeki çalışmaları sırasında sorunlarını yakından izlediği plastik sektörünün geleceği açısından çok önemli bir proje niteliğindeki PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşuna ön ayak oldu. Hüseyin Semerci, 2012 yılında kuruluşunda yer aldığı PAOSB’de Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi, 2022’de bıraktı.

Hüseyin Semerci, EVFED Ev ve Mutfak Eşyaları Federasyonu ve MAKFED, Türkiye Makina Federasyonu’nun da kurucuları arasında yer almış olup MAKFED’de halen dördüncü dönem Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyor.