Mehmet Ağrikli

1963 yılında Kemaliye / Erzincan’da doğan Mehmet Ağrikli ODTÜ Makina Mühendisliği bölümünden 1986 yılında lisans, İTÜ Robotik bölümünden de 1989 yılında yüksek lisans derecesini almıştır.

1986-1992 tarihleri arasındaki profesyonel deneyimlerinden sonra 1992 yılında kendi şirketi AĞTEKS’i kurarak tekstil ve tekstil makinaları üretimine başlamıştır.

Kapsamlı ARGE Merkezine de sahip olan ve 75 ülkeye teknolojik ürün ihraç eden AĞTEKS LTD. halen yüksek teknolojili teknik tekstil makinaları, görüntü işleme, hassas mekanik imalat, gömülü elektronik sistemler, endüstriyel yazılım, robotik, optik ve End. 4.0 uygulamaları konularında hizmet vermektedir.

5 Adet uluslararası patente sahip olan Mehmet Ağrikli halen MAİB Makine İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcılığı, TEMSAD Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcılığı, TOBB Makina Sektör Meclisi Üyeliği, İSO İstanbul Sanayi Odası Makina Meslek Komitesi Başkanlığı ve Meclis Üyeliği görevlerine devam etmekte olup, geçmişte TÜBİTAK Teydeb Makiteg Yürütme Kurulu üyeliği ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ARGE Merkezleri Değerlendirme Kurulu üyeliklerinde de bulunmuştur. Farklı kodlama dilleri ve İngilizce bilgisine de sahip olan Mehmet Ağrikli, evli ve 3 çocuk babasıdır.