Makaleler

80 Bin KOBİ'ye TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve KGF Ortaklığında 5 Milyarlık 'Nefes'

 

"KOBİ'ler için Nefes Kredisi" lansmanında konuşan Başbakan Yıldırım, Kredi Garanti Fonu, Denizbank ve Ziraat Bankası işbirliğinde mevduat karşılığı KOBİ'lere 5 milyar liraya kadar kredi verileceğini söyledi. Yıldırım, "Yüzde 15 riski bankalar, yüzde 85 riski Kredi Garanti Fonu alacak. Böylece ilk etapta 80 bin KOBİ'mize bir nefes aldıracak, ihtiyacını görecek bir mali kaynak sağlamış oluyoruz" dedi.

Törende konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Kredi faizlerini düşürme politikasına elimizden geldiğince destek vermekten çok mutluyuz” dedi. Hisarcıklıoğlu, Kobiler İçin Nefes Kredisi kampanyasıyla ilgili olarak, bankaların zararı göze alarak bu projeye kaynak sağladığını belirterek, "3 ayda yaklaşık 80 bin KOBİ'mizin derdine derman olacağız. Kredi faizlerini düşürme politikasına elimizden geldiğince destek vermekten çok mutluyuz. Bu projeyle aylık %0,83, yıllık %9,90 oranında faizle KOBİ'lere 5 milyar TL kredi sağlanacak." dedi.
Hisarcıklıoğlu, açıklamasında şunları söyledi:
"Bugün TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve KGF ortaklığında hayata geçirdiğimiz, devrim niteliğinde bir iş için bir araya geldik. Reel sektör ile finans sektörü olarak el ele verdik ve KOBİ'lere nefes olacak bir proje hazırladık.
Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımızın başlattığı kredi faizlerini düşürme politikasına özel sektör olarak katkı sağlamış olduk. Yaklaşık iki ay önce bu proje fikrini Sayın Başbakanımız ve Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci ile konuşmuştuk.
“KOBİ'ler %15 ile %18 arasında faizle kredi kullanıyor, faiz baskısından nefes alamıyor. KOBİ'lere yüzde 10'un altında faizle kredi kullandırmalıyız” dedik. Sonrasında hemen çalışma başlattık. Önce TOBB ile 365 oda ve borsamız olarak elimizi taşın altına koyduk. Tüm kaynaklarımızı birleştirdik. Sonra Hazinemiz ve Kredi Garanti Fonu devreye girdi. KOBİ'ler teminat bulamıyor, bankalar da risk gördükleri için onlara kredi veremiyordu. Başbakanımızın talimatlarıyla, Hazine destekli KGF kefaleti devreye girdi. KOBİ'lerimizin bu proje kapsamındaki kredilerine %85 kefalet sağlandı.
Son olarak da bankalarımız devreye girdi. Onlar da zararı bile göze alarak projeye kaynak sağladılar. Burada Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin beye ve Denizbank Genel Müdürü Hakan beye yaptıkları önderlik için çok teşekkür etmek istiyorum.
Böylece KOBİ'lere 5 milyar lira, eski parayla 5 katrilyon lira kredi sağlayacak Nefes Kredisi ortaya çıktı. Nefes Kredisi ile KOBİ'lere yıllık %9,90 - aylık %0,83 faizle 1 yıl vadeli kredi sağlayacağız. 3 ay içinde yaklaşık 80 bin KOBİ'mizin derdine derman olacağız. KOBİ'leri faizin altında ezdirmeyeceğiz, KOBİ'lere nefes olacağız.