Makaleler

MAKİNA VE ÇELİK SEKTÖRLERİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ. MAKFED ve MATİL A.Ş. işbirliğinde imzalar atıldı

Ar-Ge, inovasyon, teknoloji geliştirme, akredite laboratuvar hizmetleri, ürün uygunluk değerlendirmesi ile mesleki ve teknik eğitim alanlarında uzman kadrosuyla hizmet veren Çelik İhracatçılar Birliği iştiraki MATİL, Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları A.Ş. ile makine imalat sanayinin çatı örgütü MAKFED, Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu arasında işbirliğine yönelik protokol, MATİL Yönetim Kurulu Başkanı Namık EKİNCİ ile MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan DALGAKIRAN tarafından imzalandı.

İmza töreninde MAKFED Genel Sekreteri Zühtü BAKIR ve MATİL A.Ş. Genel Müdürü Doç. Dr. Hüseyin SOYKAN da hazır bulundu.

MATİL, MAKFED üyesi firmalara akredite test ve analiz hizmeti vereceği işbirliği kapsamında teknik eğitimler ve ortak Ar-Ge projeleri de geliştirilecek. Aynı zamanda Türkiye’de tüketilen çelik envanterinin çıkarılması ile sektörel ihtiyaçlarının ve buna bağlı olarak yatırım önceliklerinin belirlenmesi projesinde de MAKFED, MATİL’e katkı sağlayacak.

Türk Çelik Sektörü Üretimi, tonaj bakımından Dünya’da 8. ve Avrupa’da, Almanya’nın ardından 2. sırada yer almakta. 2017 yılında Türkiye’nin nihai çelik mamul üretimi %6,2 artışla 39,2 milyon tona yükselerek %0,7 oranında artışla 26,2 milyon ton uzun ürün ve %19,2 oranında artışla 12,9 milyon ton yassı mamul üretimi gerçekleşti. Türkiye’nin nihai ürün tüketimi ise, % 5,7 yükselişle 36.1 milyon ton seviyesine çıktı. Geçtiğimiz yıl tüketimin % 51’i uzun ürünlerden, % 49’u ise yassı ürünlerden oluştu.
Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan makine imalat sanayi, çelik talebinin en yüksek olduğu sanayi sektörü olup %21,5 ile tüketimde inşaatın ardından ikinci sırada gelmekte.
Çelik sektöründe hizmet veren üretici ve tüketici konumundaki sanayicilerin işbirliğinin önemini vurgulayan MATİL BAŞKANI Namık EKİNCİ, “MATİL ve MAKFED arasında atılan imza, Ar-Ge Merkezi-Sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden birini oluşturdu. MATİL olarak makina imalat sanayimizin ihtiyaç duyduğu uluslararası standartlarda akredite test ve analiz hizmetlerini MAKFED ile yakın işbirliği halinde gerçekleştireceğiz. Güçlü altyapımız ve uzman ekiplerimizle en büyük çelik tüketicileri arasında yer alan makina sanayimizin gelişimine katkı sağlayacak olmaktan dolayı mutluyuz. Üretici ve tüketici konumdaki sektörler arasında işbirliğinin faydası ortada. Ayrıca var olabilecek kimi sorunların birlikte değerlendirilerek çözüm noktasında da ortak akıl oluşturulması son derece önemli. Makina imalatçısı firmaların sektörel eğitim taleplerinin alanında saygın akademisyenler ve yetkinliğini ispatlamış uzmanlarca verilecek olması da işbirliğimizin bir diğer artısı olarak dikkat çekiyor. Makina imalat sanayinin üretim ve ihracatındaki katma değeri yukarıya taşıyacak ortak Ar-Ge projeleri de geliştireceğiz. Çelik ve makine sektörlerinin güçlerini birleştirdiği bu işbirliğinin her iki sektöre de önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz” dedi.
MAKFED Başkanı Adnan DALGAKIRAN ise “Makine sektörü ülkemizin kalkınması yolunda önemli bir misyona sahiptir. Sektörümüzün imalat sanayi içerisindeki payını %6,2’den sanayide gelişmiş ülkelerde olduğu gibi %20’lere çıkarmak gibi iddialı bir hedefimiz mevcut. 2017 yılındaki 15 Milyar Dolarlık ihracatımızı yakaladığımız ivmeden de cesaretlenerek 2018 için %20’lik artışla 18 Milyar Dolara çıkaracağımıza inancımız tam. Çelik Test ve Araştırma Merkezi’nde yaptığımız incelemede çalışmalardan ziyadesiyle memnun kaldık. İmzaladığımız işbirliği anlaşması, çok farklı ürünler üreten makine imalat sanayimizin sürdürülebilirliği noktasında üye firmalarımıza önemli fırsatlar sunacaktır” diye konuştu.

  • MAKİNA VE ÇELİK SEKTÖRLERİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ. MAKFED ve MATİL A.Ş. işbirliğinde imzalar atıldı
  • MAKİNA VE ÇELİK SEKTÖRLERİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ. MAKFED ve MATİL A.Ş. işbirliğinde imzalar atıldı
  • MAKİNA VE ÇELİK SEKTÖRLERİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ. MAKFED ve MATİL A.Ş. işbirliğinde imzalar atıldı
  • MAKİNA VE ÇELİK SEKTÖRLERİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ. MAKFED ve MATİL A.Ş. işbirliğinde imzalar atıldı
  • MAKİNA VE ÇELİK SEKTÖRLERİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ. MAKFED ve MATİL A.Ş. işbirliğinde imzalar atıldı