Makaleler

Makine ve Çelik sektörü yerli malı için el ele verdi.

Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu öncülüğünde ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) ev sahipliğinde, sektörel işbirliklerinin geliştirilmesi ve yerlileşme çalışmalarının hızlandırılması amacıyla makine sanayi ile yurtiçi müşteri buluşmalarının ikincisi olan toplantıda, çelik, döküm ve çelik boru ile makineciler 26 Şubat 2019 Salı günü İSO Odakule'de bir araya geldi.

MAKFED Başkanı ve İSO Başkan Yardımcısı Adnan Dalgakıran yönetimindeki toplantıda, Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Makine İmalatçılar Birliği Başkanı Ahmet Özkayan ile Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği (TEVİD) ile Endüstriyel Fırın Sanayicileri ve İş adamları Derneği (EFSİAD) yönetim kurulu ile üyelerinden oluşan makine üreticileri ile Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan ve YK Üyesi Uğur Dalbeler yanı sıra Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği (TÜDOKSAD) ve Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) yöneticileri ve öncü firmalarının yetkilileri yer aldı.

Toplantıda gelişmişlik göstergesi olarak da kabul edilebilen Kişi Başına Nihai Çelik Tüketiminde Güney Kore 1.130 kg ile ilk sırada yer alırken, Türkiye 420 kg ile 6. sırada yer aldığı ifade edilirken ülkemizde kullanılan çelik oranı bakımından inşaattan sonra ikinci sırada olan makine sektörün çelik sektörü için önemli bir müşteri olduğunun altı çizildi.

Buna karşın çelik, döküm ve çelik boru sanayinde kullanılan makinelerin önemli bir bölümünün Türkiye'de üretiliyor olmaları bakımından yerli makine kullanımının arttırılmasına yönelik yapılabilecek faaliyetler ele alındı. Bu amaçla çelik, döküm ve hadde makineleri, soğutma sistemleri, endüstriyel fırınlar, vinçler, pompalar, kompresör ve jeneratörler, metal kesme, işleme ve kaynak makineleri yanı sıra iş makineleri gibi alanlar başta olmak üzere belirlenecek makine grupları çerçevesinde tarafların bir araya geleceği etkinlikler dizisinin oluşturulmasına karar verildi.