Güncel Haberler

CEIR, Avrupa Musluk Ve Vana Sanayicileri Derneği Başkanlığına POMSAD Başkanı Nurdan Yücel Seçildi

CEIR (Avrupa Musluk ve Vana Sanayicileri Derneği), EUROPUMP (Avrupa Pompa İmalatçıları Derneği) ve PNEUROP (Avrupa Kompresör, Vakum Pompası, Pnömatik Aletler ve Yardımcı Ekipman Üreticileri Birliği) dernekleri 9-10-11 Mayıs 2022 tarihlerinde Belçika’nın Başkenti Brüksel’de Senelik Toplantı ve Genel Kurullarını ortak olarak gerçekleştirdi.

Derneklerin komite, komisyon, genel sekreterler, çalışma grupları ve yönetim kurulu toplantıları ayrı ayrı gerçekleştirilirken, 10 Mayıs 2022 tarihinde tüm katılımcıların katıldığı ortak konferansta “Sürdürülebilirlik ve De-Karbonizasyon” konusu ele alındı. Konferansta EUROPUMP’ı temsilen Someflu firması CEO’su Sn. Alexandere Lacour, CEIR’i temsilen Sn. Nurdan Yücel, PNEUROP’u temsilen Atlas Copco firması Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Sn. Sofia Svingby, Avrupa Komisyonundan DG Clima Bölüm Başkanı Sn. Tom Van Ierland ve Avrupa Parlemontosu üyesi Sn. Maria da Graça Carvalho konuşması olarak yer aldı. Ortak konferansın ardından katılımcılar paralel teknik oturumlarda bir araya geldi.

1959 yılında kurulmuş ve 8’i AB üyesi 11 ülkeyi ulusal dernekler ve firmalar vasıtasıyla temsil eden CEIR'in (Avrupa Musluk ve Vana Sanayicileri Derneği) 10 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirilen Genel Kurul'unda Başkanlığa POMSAD (Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği) Başkanı Sn. Nurdan Yücel seçildi. İki yıllık bir süre için Başkanlığı İspanyol meslektaşından devralan Sn. Yücel CEIR tarihinin ilk kadın Başkanı oldu. 300'den fazla firmayı, 11 milyar dolarlık ciroyu ve 50.000 kişilik bir istihdamı temsil eden derneğe POMSAD 2003 yılından bu yana üye olup 2005 yılından bu yana dernek Yönetim Kurulunda ülkemizi temsil etmektedir. 

1960 yılında kurulmuş 12’si AB üyesi 16 ülkeyi ulusal dernekler vasıtasıyla temsil eden EUROPUMP’ın (Avrupa Pompa İmalatçıları Derneği) Genel Kurul toplantısı 11 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirildi. EUROPUMP 450’den fazla firmayı, 10 milyar euro’dan fazla bir üretim değerini ve 100.000 kişilik bir istihdam gücünü temsil etmektedir.

10 Mayıs akşamı üç derneğin temsilcilerin bir araya geldiği Gala yemeğinde dernek Başkanımız Sn. Nurdan Yücel Başkanlık çanını İspanyol Carloz Velazquez’den iki yıllık bir süre için devraldı.

Senelik toplantılar esnasında, Dernek Başkanımız Sn. Nurdan Yücel, Başkan Yardımcımız Sn. Ercan Çelebi, DEİK Türkiye – Birleşik Krallık İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Sn. Abdullah Anıl Altunkaya ve Genel Sekreterimiz Sn. Gökhan Sezer Türktan’dan oluşan POMSAD Heyeti Avrupa Parlamentosu SPD Milletvekili Sn. İsmail Ertuğ’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

POMSAD 2001 yılından bu yana EUROPUMP, 2003 yılından bu yana CEIR üyesi olup, bu iki dernekte daha önce birer kez Başkanlık görevini üstlenmiş, üç defa EUROPUMP iki defa da CEIR Senelik Toplantı ve Genel Kurullarına ülkemizde ev sahipliği yapmıştır. Derneğimiz EUROPUMP İcra Konseyinde Önceki Başkanımız Sn. Kutlu Karavelioğlu tarafından, CEIR’de Başkan olarak Sn. Nurdan Yücel tarafından temsil edilmektedir.