Adnan Dalgakıran

1962’de İstanbul’da doğan Adnan Dalgakıran, Kabataş Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarında babası tarafından kurulan Perşembe Pazarı’ndaki torna atölyesinde iş hayatına atılan Dalgakıran, babasının torna tezgahlarında hem çalıştı hem de lise üniversiteyi okudu.

Üniversiteyi bitirdikten sonra profesyonel anlamda Dalgakıran Kompresör firmasını aile şirketi olarak büyüttü. Dalgakıran Kompresörü, ABD, Almanya, Rusya ve Ukrayna olmak üzere dört ülkede şirketi olan, 130 ülkeye ihracat yapan bir dünya markası haline getirdi. Büyük bir yatırımla Türkiye’de Japonya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden biri ile ortak turbo kompresör fabrikası kurdu.

Halen Dalgakıran Kompresör A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam eden Adnan Dalgakıran, 2011-2017 arasında TÜBİTAK’ın en üst karar organı olan Bilim Kurulu’nda iki dönem görev yaptı. Dalgakıran, uzun yıllar Makine İhracatçıları Birliği Başkanlığı görevini yürüttü. Türkiye İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Sanayi Odası Başkan Vekilliği ve Beşiktaş ikinci Başkanlığı görevlerini yaptı.

Türkiye Makina Federasyonu Başkanlığı yanı sıra İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyeliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Üyeliği ve TOBB, Türkiye Makine ve Teçhizatı Meclisi Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.