Cem Büyükçıngıl

1974 yılında Almanya’da doğan Cem Büyükçıngıl, İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. 1992 yılında gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde Üniversite eğitimini İşletme dalında tamamladı. 1997 senesinde Almanya’da, Makina sektörünün en büyük firmalarından birinde 1 yıl süren staj ve çalışma sonrası 1998 senesinde Türkiye’ye döndü.

1998 senesinde paletleme, paketleme ve ambalajlama makineleri imalatı yapan aile şirketi olan KERAMİK MAKİNA’da profesyonel anlamda çalışmaya başladı. Keramik Makina’yı anahtar teslimi hat sonu paletleme, paketleme, ambalajlama ve depolama sistemleri konusunda büyüterek konusunda uzman başta Almanya, İtalya, İsviçre ve Hollanda olmak üzere Avrupa’da birçok ülkeye robotik ve yüksek otomasyonel paketleme sistemleri ihracatı yapan firma haline getirdi. 2022 yılında KERAMİK USA şirketini kurarak Amerika pazarını odak noktasına aldı.

Halen Keramik Makina’da Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam eden Cem Büyükçıngıl, 2010-2012 arası Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Yönetim Kurulu Üyeliği, 2013-2022 arasında Ambalaj Makinecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Aynı zamanda halen Türkiye Makina Federasyonu (MAKFED) Yönetim Kurulu üyeliği, Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Üyeliği ile TOOB Ambalaj Meclisi üyeliği görevlerini sürdürmekte olup İngilizce ve Almanca bilmektedir.